Що відбувається в Луганську?

Події у так званій «ЛНР» змусили Москву офіційно відхреститися від впливу на «внутрішні справи» у самопроголошеній республіці, а Київ — скликати Воєнний кабінет РНБО через «загострення ситуації» там.

Що ж власне відбувається у невизнаній «ЛНР» — про це ВВС Україна поспілкувалася з політичними експертами та жителькою Луганська.

Протистояння

Конфлікт у Луганську став явним у вівторок, коли в центрі міста з’явилися озброєні автоматами та кулеметами люди у балаклавах, деякі з яких були у формі «Беркуту».

Заїхало також кілька бронетранспортерів.


Конфлікт в самопроголшеній «ЛНР» виник між «лідером» самопроголошеної республіки Ігорем Плотницьким та «міністром внутрішніх справ» Ігорем Корнетом (на фото)

На питання журналістів вони неохоче пояснювали, що так, мовляв, проходять «планові навчання» силовиків.

Перед цим «лідер ЛНР» Ігоря Плотницький заявив про звільнення «міністра МВС ЛНР» Ігоря Корнета та призначив на його місце іншу людину.

«Міністр» таке рішення визнавати відмовився й заявив, що залишати посаду не планує.

Конфлікт між обома діячами невизнаної республіки перейшов у відкриту фазу кілька тижнів тому, коли Ігор Плотницький виселив опонента з будинку, який той нібито три роки тому силою забрав у законних власників.

Зрештою, у вівторок озброєні люди заблокували кілька будинків у центрі Луганська та вимкнули там електроенергію.


Місцевий житель спілкується з озброєними людьми у центрі Луганська

Серед об’єктів, які опинилися без світла — підконтрольна Ігорю Плотницькому «Держтелерадіокомпанія ЛНР» (ДТРК ЛНР).

Мешканка Луганська розповіла ВВС Україна, що про перекриття центру міста дізналася від колег, які пояснили ситуацію тим, що «Корнет і Плотницький з’ясовують стосунки».

«Вже по дорозі додому стало зрозуміло, що щось не так — радіо ловило тільки українські хвилі, місцеві радіостанції мовчали. Вдома виявилося, що по телевізору білий фон і «слабкий сигнал», — повідомила жінка.

Також стало відомо, що з одного з луганських університетів, який знаходиться поруч з місцем подій, у вівторок розпустили студентів.

Жінка також розповіла, що через усе це луганчани про всяк випадок запасалися хлібом.

Увечері вівторка стало відомо про те, що до Луганська наблизилася колона з військових вантажівок та бронетранспортерів — «Камази» навіть потрапили в об’єктив спостерігачів ОБСЄ.

Також з’явилися повідомлення, що Ігор Плотницький виїхав з Луганська до Росії, а російська агенція РБК заявила, ніби у Москві вирішили підтримати Ігоря Корнета.

Заява Плотницького


Сюжет про нараду Ігоря Плотницького в середу

Інформацію про від’їзд «лідера» спробувала заперечити ДТРК ЛНР, яка у середу відновила мовлення і першим сюжетом показала «робочу зустріч» Ігоря Плотницького з виконувачами обов’язків керівників «МНС» і «МВС».

«Я так розумію, що відімкнення сталося через те, що втрутилися так звані спеціалісти Корнета… Всі ці інсинуації час закінчувати: по Корнету і всіх його виступах, легітимний — нелегітимний. Суд крапку поставив», — заявив «лідер ЛНР».

Своїм підлеглим він дав доручення разом з прокуратурою «навести громадський порядок і безпеку» в Луганську.

«Якщо Корнет вирішив якимось чином захищатися, то це ще одна його груба помилка», — пригрозив Ігор Плотницький.

Тим часом стало відомо, що «міністерство внутрішніх справ ЛНР» заарештувало всіх співробітників «прокуратури ЛНР».

А у Кремлі заявили, що хоча про ситуацію в Луганську знають, однак в неї не втручаються, адже це «внутрішні справи» самопроголошеної ЛНР.

У Києві ж президент Петро Порошенко зібрав Воєнний комітет РНБО, на якому заявив, що «у зв’язку зі збільшенням кількості російських військових, а також активізацією найманців, українські Збройні Сили готові до будь-якого розвитку подій задля гарантування безпеки мирного населення».

Групи впливу


Війьскова колона у напрямку Дебальцевого, помічена спостерігачами ОБСЄ

Військовий експерт та координатор групи «Інформаційний спротив» Юрій Карін так прокоментував ситуацію в Луганську: «Для України те, що там відбувається, не цікаве. Від цього не буде жодних наслідків, адже територія окупована, й відповідальність за це має нести окупант».

Сам конфлікт Плотницького та Корнета він оцінює як боротьбу російських груп впливу.

За деякими даними, Ігоря Плотницького неофіційно підтримує помічник російського президента Владислав Сурков, а Ігоря Корнета — ФСБ. Підтвердити таку інформацію неможливо.

Про «боротьбу російських груп» говорить і політолог з Донбасу Валентин Краснопьоров.

«Луганська область завжди була менш контрольована. У Донецьку вдалося домовитися, а у Луганську тривають перманентні конфлікти між силовими групами та політичними колами при президенту Росії», — розповідає експерт.

Військові дії


Чи вдасться Ігорю Плотницькому втриматися на посаді?

За даними Юрія Каріна, військову колону, що помітили на шляху до Луганська, можна оцінити як «батальйонно-тактичну групу»: «Це кілька десятків «Камазів» з особовим складом, бронетранспортери та артилерія».

В групі «Інформаційний спротив» також стверджують, що серед новоприбулих військових є представники так званої «Приватної військової компанії Вагнера».

Мета ж таких дій — не допустити відкритого протистояння між групами Ігоря Плотницького та Ігоря Корнета.

У Кремлі присутність своїх військових в «ЛНР» чи «ДНР» традиційно заперечують.

Пізніше в «Інформаційному спротиві» з посиланням на власні джерела повідомили, що частина військових, яких бачили біля Луганська, оминули місто й рушили до лінії фронту з силами АТО.

Водночас Юрій Карін впевнений — попри міжусобиці в «ЛНР», українська армія активно не діятиме, адже Київ усвідомлює можливі негативні наслідки порушення Мінських угод.

Загалом «Інформаційний спротив» бачить три варіанти розвитку подій:

  • злиття «ЛНР» з «ДНР» з єдиним центром управління в Донецьку,
  • відновлення статус-кво з примусовим «примиренням» Плотницького та Корнета,
  • зміщення Плотницького, до якого в Москві також є багато претензій.

А Валентин Краснопьоров припускає — якщо «ДНР» та «ЛНР» об’єднаються у «Новоросію», це може посилити конфлікт з Києвом.

«Україну знову будуть лякати Новоросією та новим наступом», — припускає експерт.

Тим не менше, моніторингова місія ОБСЄ у середу продовжувала фіксувати військові машини та «невстановлених озброєних осіб» в центрі Луганська.

«І батьків, і дітей менше рази в три, ніж зазвичай у цей же час. При мені батьки поспішно забирають своїх дітей і просять нічого не питати при всіх: «Все поясню в машині, зараз мовчи», — розповіла співрозмовниця ВВС Україна про побачене в місті.

В’ячеслав Шрамович