Давай, розкажи їй, як тобі заважають

The New York Times описує неймовірну історію афганської дівчини на ім’я Салтана (змінено з міркувань безпеки), яка завдяки титанічній наполегливості в самонавчанні та масовим онлайн-курсам змогла вступити до Університету штату Арізона і тепер вчиться на фізика. Родина Салтани живе в глибинці південного Афганістану. Коли вона була в 5 класі, делегація місцевих мешканців відвідала її батька, щоб попередити, що якщо його донька продовжить навчання, то їй плеснуть кислотою в обличчя. З тих пір вона, фактично, опинилася в ізоляції в своєму домі — де в умовах секретності та небезпеки продовжила навчання самостійно.

«Мене не зупинити» — сміється Салтана, і вона права. За допомогою рідкісних газет і журналів англійською мовою (які приносили в дім її брати), а також словника пушту-англійська, вона непогано вивчила англійську. Коли її батько-бізнесмен зміг провести в дім інтернет, Салтана відкрила для себе платформи масових відкритих онлайн-курсів Khan Academy, Coursera та edX. Щоранку вона вставала о 5 годині, щоб переглянути нові навчальні відео, попрацювати над вирішенням завдань та прочитати нові глави з підручнику. Так вона фактично самостійно змогла вивчити алгебру, тригонометрію, а згодом почати освоювати диференціальне та інтегральне числення і фізику.

Салтана, якій два роки тому виповнилося 20, могла покидати дім лише в рідкісних випадках: обов’язково в бурці і в супроводі родичів-чоловіків. Але вдома за допомогою інтернету вона могла навчатися на онлайн-курсах найкращих університетів світу і читати книги видатних вчених. Прочитавши книгу з астрофізики відомого американського фізика Лоуренса Краусса дівчина змогла зв’язатися з ним через Skype. Краусс описав цей досвід як «сюрреалістичну розмову» під час якої Салтана ставила йому «вельми розумні запитання щодо темної матерії».

Краусс був настільки вражений її здібностями, що разом з кількома іншими волонтерами, зміг допомогти дівчині оформити документи і вступити до Університету штату Арізона, де він працює, на повну стипендію — лише за умови отримання нею довгострокової візи. Станом на минулий рік родина Салтани і вона сама попросили журналістів тимчасово не повідомляти подальші деталі цієї історії публічно, через міркування безпеки, але достовірно відомо, що Салтана вже знаходиться в США. І має можливість здійснити свою мрію – стати фізиком-дослідником.

Иван Примаченко