Видишь «ЧВК», читай «Российская армия»

Повідомлення про масову загибель російських «найманців» в Сирії зробили приватну військову компанію «Вагнер» однією з головних тем світових новин. Вважається, що велика частина загиблих — найманці саме цієї компанії, колишні російські військовослужбовці або просто «добровольці». Але сприймати таким чином солдат «Вагнера» — потрапляти до чергової пастки Кремля. Насправді ці компанії — звичайні підрозділи Збройних Сил Російської Федерації. Так, військовослужбовці, які там знаходяться, можуть бути попередньо звільнені з лав «справжніх» Збройних Сил. Ну так і розвідникам-нелегалам створюють різноманітні легенди.

Ви ж не будете сприймати якогось скромного банківського клерка або не дуже скромного депутата, українського або західного, як клерка або депутата якщо насправді він — полковник Служби зовнішньої розвідки Росії? Навіть якщо за документами він з цієї служби звільнений або ніколи в ній не служив? Таких клерків і депутатів, я думаю, у світі не менше, ніж солдат «Вагнера».

У серпні минулого року петербурзька інтернет-газета «Фонтанка» опублікувала фотографію, на якій президент Росії Володимир Путін позує поруч з представниками компанії «Вагнер». У тому числі і з самим «Вагнером» — підполковником запасу Дмитром Уткіним. І з соратниками «Вагнера» — у них теж колоритні позивні і теж всі груди в орденах. Так, на фотографії — герої Росії і чотирикратні кавалери ордена «Мужності». Це — вищі бойові нагороди Росії. І за участь у приватних операціях їх не дають.

Про діяльність «Вагнера» журналісти говорили не лише в зв’язку з Сирією. Стверджувалося, що бійці були активними учасниками окупації Криму, а потім перемістилися на Донбас. Зараз це знаходить підтвердження у висловлюваннях родичів і друзів вбитих в Сирії «найманців». Практично всі вони пройшли через війну з Україною, а потім були спрямовані на Близький Схід. Зрозуміло, за інтерпретацією родичів — самі поїхали. І в цьому — суть російської вигадки. Солдати приватних військових компаній нікуди не їздять самі. Вони виконують накази російського командування.

Але при цьому саме командування ніякої відповідальності за виконання цих наказів не несе. Тому і домовитися з ним абсолютно неможливо. Простіше кажучи, можна домовлятися з Володимиром Путіним про врегулювання на Донбасі. Можна навіть отримати у нього згоду на заміну «шахтарів-ополченців» якимись там миротворцями. Як Путін може віддавати накази «ополченцям», теж неясно — але давайте припустимо, що він використовує свій вплив на «керівництво народних республік», як це було під час досягнення домовленостей в Мінську.

Однак наказів приватним компаніям Путін не віддає. «Ополченці» підуть і здадуть зброю — а «Вагнер» залишиться. І буде, як і раніше контролювати окуповані території не гірше регулярної армії. Тому що «Вагнер» — це регулярна армія і є, тільки ще й підготовлена ​​для диверсій і терору.

Тому що під маскою «Вагнера» ховається Путін.

Виталий Портников