Соціологія, яку ми заслуговуєм

Підсумки 2018 за результатами опитувань: 70% українців невдоволені курсом, яким йде країна. Про це нам каже дослідження фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 25 грудня 2018 року (повний звіт про дослідження ). В мережі багато новин з заголовком «70% українців вважають, що Україна рухається в неправильному напрямку».

Нижче багато букв, які доводять, до це дослідження (а особливо висновки з нього — маніпуляція)

Дивіться, як цікаво ставлять питання:

«Якщо Ви вважаєте, що «Україна рухається в неправильному напрямі», то чому? НЕ БІЛЬШЕ 5 ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ.» — і варіанти відповідей:

— І досі триває війна на Сході
— Залишається високий рівень корупції,
— Зростають ціни, а зарплати не зростають
— Влада взяла курс на європейську інтеграцію, а треба поновити дружбу з Росією
— Влада переслідує тих, хто бореться з корупцією – НАБУ, громадських активістів
… — і так далі, подивіться всі варіанти в документі.

Там змішано 2 категорії, одна з яких дійсно відповідає на питання «чому рухаємося не туди», а друга (яка має найвищі позиції) — відповідає на питання «що саме в існуючому стані речей вам не подобається?»

Наприклад, «Залишається високий рівень корупції» — НЕ відповідає на питання «чому не туди рухаємося?», бо це відповідь не про рух, а про стан.

А от «Влада взяла курс на європейську інтеграцію, а треба поновити дружбу з Росією» — це дійсно про рух.
Ось повний перелік відповідей, які стосують руху, а не стану речей:

— Влада переслідує тих, хто бореться з корупцією – НАБУ, громадських активістів — 7%
— Влада взяла курс на європейську інтеграцію, а треба поновити дружбу з Росією — 8,1%
— Влада взяла курс на членство в НАТО — 3,5%
— Не подобаються кадрові призначення влади — 4,6%

(умовно прийнятні відповіді, бо вони стосують рішень влади, її публічних деклараці і динаміки в часі):
— Ніякі реформи практично не здійснюються, лише розмови
— Падає рівень освіти, занепадає наука
— Правозахисні органи (суди, прокуратура, поліція) так і не були реформовані
— Сильно зросли комунальні тарифи

Всі інші питання — це просто оцінка стану речей, і не має відношення до руху.

Чотири! Чотири справжні відповіді на поставлене питання, з найвищим результатом 8,1%. Навіть якщо всі відсотки скласти, то буде 23,2%. Ось вам реальний відсоток невдоволених за цим дослідженням.

Наприклад, відповідь «І досі триває війна на Сході» — це не про рух, а про стан: так, війна триває, але влада декларує прагнення війну завершити і вживає для цього певні дії (санкції проти РФ, зовнішньополітичні робота тощо). Інше питання — чи достатньо зусиль докладається? Це було б питання про правильність напрямку руху. Ми ж наперед не знаємо (навіть якщо хтось думає, що знає), чи можливо взагалі обрати якийся напрямок руху (яким опитувані незадоволені), який б призвів до завершення війни на цей момент. Окрім того, завершення війни може бути з різними наслідками, на різних умовах. Тоді доречними варіантами відповіді на питання «чому не туди рухаємося?» стосовно війни було б:

— Влада не звільняє Донбас військовим шляхом
— Влада недостатньо використовує дипломатичні і політичні інструменти для завершення війни
— Влада не відступилася від боротьби за окуповані території, які слід «відпустити» (варто було б «забути» про них і не воювати)
— … інші подібні відповіді, що вказали б на ШЛЯХ вирішення питання (яким прямує країна), а не СТАН.

Дивним виглядає відсутність в популярних відповідях «Ще не повернули Крим з-під російської окупації». Невже це цікавить українців менше, ніж на 3,5% (найменший відсоток серед існуючих відповідей)? Насправді, такого питання (як у про закінчену війну) в чесному опитуванні й бути не може, бо це питання про СТАН, а не про рух. Але питання про війну — є, а про Крим — немає. Як так?

Це дослідження (дарма, що фінансувалося воно в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів) — добре прихована маніпуляція і на мою думку частина інформаційної війни.

Здоровий глузд