Передумав

Член наглядової ради «Укрзалізниці», колишній депутат та журналіст Сергій Лещенко дав велике інтервʼю кореспонденту «Бабеля» Марії Жартовській. Опублікувати інтервʼю повністю ми не зможемо — вперше в історії видання спікер заборонив це робити, вимагаючи самостійно попрацювати з первинною версією.

Українські ЗМІ, змушені узгоджувати тексти інтервʼю зі спікерами та, в разі недотримання цієї норми, ризикують отримати судовий позов і грошовий штраф. Але герої інтервʼю не можуть використовувати сайт чи видання як зручний для них медіа-майданчик і самостійно «працювати з розшифровками» текстів, видаючи їх за роботу редакції. Вони можуть вказати на фактичні помилки або неточності, спотворені через скорочення висловлювання, попросити не давати вирваних із контексту фраз.

У 2015 році право журналістів не погоджувати інтервʼю зі спікером відстоював сам Сергій Лещенко. Разом з іншими депутатами він навіть подав законопроєкт, який мав скасувати цю норму.

«Працюючи журналістом, я також вважав це положення абсурдним. Це елемент цензури, адже, коли ти сідаєш давати інтервʼю on the record, ти вже цим фактом даєш згоду на оприлюднення сказаного. Всі західні журналісти, з ким я дружу, в шоці від того, що український закон зобовʼязує репортера погоджувати текст розмови зі співрозмовником. Тому сьогодні в парламенті буде зареєстровано законопроєкт про скасування цієї норми про погодження інтервʼю. По суті, цей закон проти політиків, які люблять переписувати свої інтервʼю і прибирати гострі абзаци. Подивимося, чиї інтереси переможуть — журналістів, депутатів. Я на боці перших», — писав він на своїй сторінці в Facebook.

За пʼять років парламент так і не скасував норму, яка зобовʼязує журналістів погоджувати інтервʼю. Є вона і в новому законопроєкті «Про медіа», який Рада відправила на повторне перше читання.

Через недосконалість українського медіа-законодавства і ризик програти справу в суді у випадку публікації інтервʼю, редакція «Бабеля» публікує список ключових тем інтервʼю з Лещенком — без його відповідей.

Головні теми інтервʼю:

 • Яким чином Лещенко пройшов відбір на посаду члена наглядової ради «Укрзалізниці» без досвіду роботи у транспортній сфері.
 • Чи мав відношення до його призначення його давній знайомий, колишній глава Офісу президента Андрій Богдан.
 • Чи були домовленості про його призначення у владу в обмін на підтримку Володимира Зеленського під час президентської виборчої кампанії.
 • Які його головні завдання та KPI в наглядовій раді.
 • Чому його роботу не може виконувати експерт з великим досвідом роботи у транспортній сфері.
 • Навіщо і в якій ролі він веде Telegram-канал: як блогер чи як член наглядової ради УЗ.
 • Чому в своєму Telegram-каналі він фактично працює адвокатом Зеленського і не помічає помилок влади.
 • Чому він пише про те, що президент віддаляється від олігархів, але не розповідає про те, які поступки останні отримують від влади. Приміром, не говорить про те, що відсутність монобільшості «Слуги народу» є результатом того, що різні групи впливу отримали місця у передвиборчому списку партії.
 • Чому він хвалить владу за зниження медіа-залежності від Ігоря Коломойського, але не говорить про зростання впливу телеканалів, які повʼязують з Віктором Медведчуком. Нарощувати рейтинг цих ресурсів допомагають представники влади, які часто зʼявляються в ефірах каналів.
 • Лещенко активно підтримував призначення Михеїла Саакашвілі у владу. Як він ставиться до того, що одним з активних публічних лобістів Саакашвілі також був депутат від СН Олександр Дубінський. Останнього Лещенко називає рупором Коломойського і стверджує, що депутат озвучує вигідні олігарху тези.

Марія Жартовська, The Babel

Історичне фото: Лещенко та Найєм проганяють Януковича з України

One thought on “Передумав

 1. Это, получается, издание Коломойского внезапно мочит Лещенко, который, внезапно, топит за Зеленского? Странно это всё (на самом деле нет).

Comments are closed.