Шокуюча історична правда. Бориспільське повстання 1920 року.

У травні-червні 1920 року в Борисполі спалахнуло антибільшовицьке повстання. В цей час українсько-польські війська зайняли Київ, тому бориспільчани, сподіваючись на підтримку, підняли атибільшовицьке повстання у місті та взяли владу до своїх рук.

На жаль, контрударом, більшовики стримали Петлюру та поляків, і до Борисполя їхнє військо не дійшло, натомість у місто ввійшла 58-а дивізія 12-ї армії рсфср. Дивізією керував калмик Ока Городовіков, в дивізії було багато калкмицьких кавалеристів…

Маючи чисельну перевагу більшовики подавили повстання і жорстоко розправилися із повсталим містом. Дві третини Борисполя було спалено, а кожного 5-го чоловіка розстріляли…

Загиблих і страчених повстанців поховали у спільних могилах, на кладовищах Борисполя. Найбільше — близько трьох сотень — на Книшовому кладовищі, де була могила видатного українця, автора слів до нашого гімну, Павла Чубинського…

Пізніше на цьому ж кладовищі ховали загиблих від голоду 1932-1933 рр., та жертв репресій. Кількість похованих невідома, адже російські варвари усіляко стирали історію про повстання із народної пам’яті, та і про голодомор також, і про Чубинського. Тому кладовище знесли.

Лише у 1990 році, з ініціативи Народного руху України, було приблизно встановлено, де знаходилась могила Павла Чубинського, встановлено дубові хрести в пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та розстріляних бориспільців, учасників антибільшовицького повстання 1920 року.

А нині тут меморіальний комплекс.

Вдалося встановити частину прізвищ повстанців та чим вони займались у житті — про це говорять меморіальні таблички. Унікальний комплекс, який розташований поряд із дорогою на Київ. Я переписав роди занять похованих у братській могилі людей, більшість з яких, були повстанцями.

Дуже цікаво:

— селян — 41;
— селян-одноосібників — 13;
— робітників — 12;
— бандуристів — 5;
— вчителів -6;
— рахівників — 5;
— сторож, охоронець — 3;
— червоноармієць -4;
— староста церкви;
— працівник торгівлі — 2;
— референт споживспілки;
— інспектор;
— художник;
— Касир;
— завідувач Київторгу;
— директор млина;
— начальник відділу механізації;
— двірник;
— приватний швець;
— заступник директора обсерваторії;
— контролер;
— начальник контори комунгоспу;
— ветлікар;
— технік геодезист;
— професор;
— обліковець;
— агороном;
— завідувач цеху хлібопекарні;
— керівник осередку просвіти;
— лікар;
— тарифікатор;
— завідувач сільпо;
— власник крамниці;
— санітарка;
— директор нафтобази;
— актор;
— начальник ветпункту;
— редактор газети;
— письменник;
— священик;
— фельдшер;
— механік;
— мірошник;
— директор маслозаводу.

Росіяни добились свого — мало хто знає про це повстання. Не знаю як у Борисполі, але у сусідніх районах нічого не знають.

Роман Маленков

Добавить комментарий