Прощай, нафто! Рентабельних запасів в Росії залишилося менше ніж на 20 років

Загальних запасів нафти в Росії могло б вистачити на 58 років видобутку, але більша їх частина економічно не рентабельна, повідомив в інтерв’ю голова Роснадр.

«Рентабельних (запасів) відповідно до даних інвентаризації вистачить на 19 років», — сказав він.

Дві третини нафти, знайденої в надрах, доводиться на важкодоступні запаси, розташовані, зокрема, в Арктиці. Але при поточних цінах — близько 60 доларів за барель — добувати арктичну нафту, проблематично: потрібно 110-120 доларів за бочку.

19 років видобутку при поточних запасах — це «умовний, індикативний показник», підкреслив глава Роснадр: «З розвитком технологій цей рубіж буде постійно відсуватися». Поки, втім, у сфері технологій видобутку на шельфі змін не спостерігається.

Схожу з Роснадрами оцінку в січні 2021 року давало російське Міненерго: з 30 млрд тонн запасів нафти рентабельні тільки 36%.

«Це пов’язано з погіршенням можливостей освоєння: ростом обводнення, необхідністю будівництва дорогих свердловин складної конструкції, низькою проникністю і розчленованістю колекторів, відходом в крайові зони та пласти з невеликими товщинами й так далі», — писав у журналі «Енергетична політика» заступник міністра енергетики РФ Павло Сорокін.

Якість відтворення ресурсної бази також погіршується, відзначав він. Середній розмір відкриттів нових родовищ у 2015-2019 роках склав 9-14 млн тонн (без урахування кількох великих на шельфі й Пайяхського родовища).

Приріст запасів в останні роки забезпечується дорозвідкою в ​​наявних регіонах видобутку, а також переоцінкою запасів.

Реальна ситуація з запасами нафти може бути куди гірше, ніж на папері, з’ясувала торік Рахункова палата РФ за підсумками аудиту даних від найбільших сировинних компаній.

Річ у тому, що значна частина запасів нафти й газу в Росії, про які рапортують сировинні компанії і які ставляться на державний баланс, не підтверджується в результаті переоцінки, розвідки й видобутку, виявили в РП.

В середньому щороку Росія списує з держбалансу «фейкові» запаси вуглеводнів майже в такому ж обсязі, який щорічно викачує з надр.

У сумі з 2016 року були визнані нереальними запаси нафти й конденсату на 2,278 мільярда тонн, що становить майже п’ять річних обсягів видобутку.

Уже в другій половині 2030-х видобуток нафти в Росії різко впаде, і РФ «можливо, повністю зникне зі світового (нафтового) ринку», у 2018 році сказав наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бен Сальман.

Джерело, via Останній капіталіст

Добавить комментарий