Розібрались

Мій пост про засудження групи поліцейських на вісім років, за те, що під час обшуку чоловік проковтнув пакетик з травою і загинув, викликав дуже гарячі суперечки. Так, чоловік сам проковтнув пакетик, і таким чином сам позбавив себе життя. І на перший погляд здалося, що поліцейських судять за те, що вони лише знаходились поряд. Але насправді все складніше: поліцейських осудили за перевищення повноважень і за ненадання першої допомоги постраждалому, що й призвело до його смерті.

Питання наступні:

1. Які завдання покладенні на спецпідрозділ ТОР?

І вже з відповіді на перше питання ми бачимо перевищення повноважень поліцією, бо ходити по закладам і вчиняти обшуки взагалі не є завданням ТОР.

Звісно, ТОР не може відмовити Київскому главку, їх відправили — вони йдуть. Тому відповідати за це перевищення повноважень мають не тільки конкретні поліцейські-виконавці, а й їх керівництво до самого верху.

2. Чим відрізняється поверхневий огляд від обшуку і перевірки документів (та які законні причини можуть бути для перевірки документів)

На відео ми бачимо саме обшук, в ході якого поліцейський порпається в кишенях чоловіка.

Єдиною підставою для проведення обшуку є винесена ухвала слідчого судді (детальніше тут). Звісно, ніякої ухвали не було, і поліція діяла незаконно, перевищивши свої повноваження. Не було б незаконного обшуку — хлопець не злякався і не ковтав би пакетик. Не ковтав би — не вмер.

Так, існує ще «Невідкладний обшук» без ухвали судді, але його можна проводити ЛИШЕ за необхідності врятування життя людей та майна або у разі безпосереднього переслідування підозрюваного. Чого не було.

3. Який перелік причин за якими застосовують спецзасоби?

Так, чоловік на відео явно намагався втекти. Проблема в тому, що на момент втечі він ще не був підозрюваним в скоєнні злочину. Він не «драг-дилер», в нього немає попередніх арештів (якби були — поліція про це вже кричала б з кожної праски), його особу не встановлено, і чи є в нього наркотики — на початок обшуку невідомо. Тому він не є підозрюваним, отже його не можна затримувати з застосуванням кайданів, навіть якщо він намагається втекти. Такі дії поліції є перевищенням повноважень, що привело до смерті підозрюваного, бо він не міг зі зв’язаними руками допомогти собі сам. Поліцейські, що незаконно вдягнули на людину наручники і тримали її в наручниках до смерті — мають відповісти.

І справа не лише в смерті затриманого, пункти 2 і 3 дотичні до кожного з вас — саме завдяки цим законам поліцейські не можуть обшукувати вас, надівати на вас кайданки чи бити гумовими кийками, коли їм заманеться. Є чітко сформульований закон про поліцію — за яких умов поліція може застосовувати спецзасоби, і які саме. Якщо поліція не будет дотримуватись закону, ми отримаємо поліцейське свавілля — а ми й так постійно балансуємо на межі.

4. Скільки потрібно часу та ТОРівців щоб надати першу допомогу / зробити прийом Хеймліха?

Процитую Oleg Veremiyenko: «Швидку викликали лише через 1 годину 27 хв після того, як чувак проковтнув інородний предмет! Що робили поліцейські і їх начальники між 00:32:10 (момент коли потерпілий проковтнув інородний предмет) і між 02:00 :00 ночі? Чому не викликали швидку одразу як побачили, що чувак задихається??? Це чітко видно, що потерпілий задихається і кашляє — падає на коліна, видно що йому зле! — на 00:39:27. Реанімаційні заходи почали лише більше ніж через годину. Швидку викликали — лише через 1 годину і 27 хвилин!»

При цьому, надання допомоги потерпілим входить в прямі обов’язки поліції:

Власне було порушено всі чотири пункти, але саме ненадання допомоги призвело до смерті людини. За карним кодексом це вбивство внаслідок злочинної недбалості, і саме тому суд призначив поліцейським 8 років ув’язнення. Можливо це занадто суворе покарання, бо воно зменшить мотивацію поліції діяти жорстко там де це треба. Також виникає питання, чому під не під судом керівництво, яке направило ТОР на «шмон» всупереч закону про поліцію? Чому не під судом ті, хто приймав у поліцейських іспит і ставив підпис про здачу першої та невідкладної допомоги? Покарання в 2-3 роки поліцейським та максимальний строк для їх керівництва було б більш логічним.

Наразі захист подав апеляцію, і на момент розгляду справи обвинувачені навіть не відстороненні від несення служби за профнепридатність — хоча вони порушили купу законів і не виконали свій прямий обов’язок надавати першу допомогу. Можливо суд вищої інстанції зменшить покарання, або навіть замінить на умовне — але навряд чи визнає поліцейських не винними.


Як бачите, за сукупністю аргументів правда зовсім не на боці поліції. Мораль для мене — спочтаку розберись, а потім публікуй. Друга моя помилка — прив’язувати власну (і на той момент досить упереджену) позицію, до позиції ДемСокири. Я не обговорював той пост з профільними міністрами, а треба було б — може взнав би всі ці факти раніше.

До речі, цей пост також не є офіційною позицією ДемСокири. Офіційні пости публікуються лише на сайті партії і на сторінці партії в Фейсбуці. Якщо ДемСокира сформулює єдину позицію по цьому випадку і вважатиме за необхідне її оприлюднити — пост буде опубліковано. Підписуйтесь, щоб не пропустити :)

P.S. Якби Верховна Рада або МОЗ декриміналізували каннабіс, то цієї ситуації і загибелі людини взагалі б не сталось. Поки держава підміняє зважену наркополітику спорадичними акціями розправи, які врешті виливаються в «збір бабла» і кришування, такі трагедії повторюватимуться неодноразово.